Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Lublinie/

Sanos S14 #L90283

1981 - Lublin, Dworzec Główny PKS. To zdjęcie w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego ówczesne władze miejskie w porozumieniu z PKP postanowiły wydzierżawić dla PKS część obiektów Dworca Północnego. Powodem był niesamowity tłok na dworcu głównym, który musiał obsłużyć region o dosyć słabo rozwiniętej sieci kolejowej (zaszłość z czasów zaborów). Z dworca przy Al. Tysiąclecia odjeżdżały zatem autobusy w kierunku Kraśnika, Lubartowa, Opola Lubelskiego, Białej Podlaskiej i wszystkie dalekobieżne - m.in. do Warszawy, Katowic, Kielc i Krynicy. Na tych ostatnich kierunkach od poł. lat siedemdziesiatych podstawiane były "luksusowe" Sanosy S14. Na zdjęciu jeden z nich przygotowuje się do odjazdu ze stanowiska (chyba) nr 2, drugi Sanos przejeżdża środkiem placu manewrowego. Poza tym królują Autosany i Ogóry, ale wprawne oko wypatrzy również Jelcza 080. Szkoda tylko, że krzaczory tak gesto porastały wówczas wzgórze "Czwartek". Zdjęcie autorstwa Elizy Kwaśniewskiej z albumu "Lublin Trzech Pokoleń" KAW Lublin 1987.
Author: Marconi

Sanos S14 #LW-88-20

1973 - Lublin, zajezdnia PKS. Sanos z pierwszej serii, świeżo po dostawie. W latach 70. były to flagowe autokary PKSu i cieszyły się świetną opinią. Często otwierały nowe relacje, kursowały na wycieczkach zagranicznych. Chwalono wysoki komfort podróży. Widoczny na zdjęciu egzemplarz był tak zadbany przez kierowcę, iż uzyskał przebieg 700 tys. km bez remontu. Zdjęcie udostępnił nieżyjący już kierowca - Bolesław Wójcik. Szczegół odnośnie tablicy rejestracyjnej. Wyróżnik LW przydzielony dla Włodawy stosowano od 1972 r. w związku z wyczerpaniem się zakresów LL-00-00 i następnie 00-00-LL. W 1973 r. prawdopodobnie ponownie obsadzono też niektóre numery LL-00-00.
Author: Jacek Pudło
edytor
Comments: 5

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: