Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Miejski Zakład Komunikacji/

Autosan H9-35 #37

15 april 2004 - Leszno, ul. Zacisze.
Author: jacekso
newseredytor
19 august 2005 - Leszno, ul. Niepodległości. Psiukacz z dedykacją dla mzk804.
Author: Adam G.
edytor
Comments: 8

Autosan H9-35 #47

september 1989 - Leszno, baza MZK.
Kierowca tego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie, a później w budynek. Po wypadku autobus uległ kasacji. Zdjęcie pochodzi z archiwum leszczyńskiego MZK. Dzięki uprzejmości jego szefa - Pana Jacka Domagały, Marcinowi Żabickiemu udało się odtworzyć historię taboru tej firmy od samego początku w marcu 1976. Leszno jako jedno z pierwszych miast w Polsce odebrało nowe autobusy Autosan H9-35 z pierwszej partii produkcyjnej jeszcze z IV kwartału 1975. Przez prawie dwie dekady Leszno było miejscem absolutnej hegemonii psiuków. Te najstarsze służyły zaledwie 2-3 lata, po czym trafiały w kąt jako dawcy części. Niestety nienormalność ówczesnej socjalistycznej gospodarki powodowała, że łatwiej wówczas było wystarać się o przydział nowych autobusów niż kupić opony czy akumulatory do tych nieco starszych, nie mówiąc już o poważniejszych podzespołach.
Przeglądając profil MZK w Lesznie można podejrzeć wszystkie pojazdy będące w inwentarzu, opisane na podstawie oryginalnych dokumentów zakładowych - przez lata zaginęła jedynie teczka jednego wozu o numerze 51. Jest również luka w numerach 17-22 - te wozy prawdopodobnie od nowości musiały trafić do Rawicza, Gostynia lub Kościana (szukamy jakiś informacji o tym - może ktoś coś wie?), tak jak wozy 13-16 pierwotnie zarejestrowane były we Wschowie, ale dość szybko, pewnie po fiasku działania komunikacji miejskiej w tym mieście, wróciły do Leszna. Okazało się przy tym, że w początkowym okresie po Lesznie jeździły dwa niebieskie Sany H-100.B bez numerów taborowych, które dziś nazwalibyśmy "autami zastępczymi".
Zachęcamy niniejszym do uzupełnienia historii komunikacji miejskiej również w innych miastach - jak się okazuje gdzieniegdzie można jeszcze odnaleźć źródłową dokumentację! TWB jest idealnym miejscem, aby ją zarchiwizować - tak jak w przypadku MZK Leszno.
Opis: Marcin Żabicki

Author: MC

Comments: 1

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: