Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up


Jelcz 043 #WSB 7132

Details

NameJelcz 043
(Jelcz) (Škoda 706 RT 118kW/160HP) 52/52 [0-1-1] (1959-1986)
VIN
Build Number
Built1973
Scrapped
Owners
?2014Unknown Owner Lublin
Registration Numbers
Year Of Get Year Of Remove Registration Plate
?2014WSB 7132
Other Information
Jelcz ma rejestracja z Piaseczna, lecz przebywa na posesji w Lublinie, więc pod to miasto można go podpiąć.
tablice z ciągnika Ursus VIN wpisany 626167
Autobus zniknął z posesji około 2014 r.

Photos

13 june 2013 - Lublin, lokalizacji celowo nie podaję żeby złomiarze go do końca nie rozkradli. Udało mi się zlokalizować ogórka, który ma dosyć zagmatwaną historię. Przyjechał tutaj w latach 90tych o własnych siłach jako kompletny autobus i od tej pory stoi i wrasta w ziemię, a miejscowa gówniarzeria go rozkręca. Jego właściciel nie żyje, a pojazd niestety nie ma papierów. Kiedyś ten ogórek służył do rozwożenia warzyw na targ. W sumie z tego co wywnioskowałem z rozmowy właściciel terenu na którym on obecnie stoi chce się go jak najszybciej pozbyć, a nawet już powoli zaczyna myśleć o sprzedaniu go na złom. Więc jeśli coś z niego komuś ma się przydać to lepiej się pospieszyć. Wieczorem dodam na galerię LTEK więcej jego zdjęć, jeśli komuś by był potrzebny namiar na właściciela to zawsze chętnie przekażę.
Author: Sławomir Kołodziej
driver
Comments: 7

13 june 2013 - Lublin, lokalizacji celowo nie podaję żeby złomiarze go do końca nie rozkradli. Jelcz ten jest typowym przedstawicielem pierwszych "sprywatyzowanych" autobusów, odkupionych przez rolników w drodze przetargu od jakiegoś pksu. Przetargi te odbywały się dopiero od około 1980 roku. Lecz był taki haczyk, że do 1991 roku, w czasie PRL-u nie można było nimi przewozić ludzi, co spowodowało pojawianie się coraz dziwniejszych przeróbek. Sprzyjało temu zjawisku to, że zakup ciężarówki przez prywatnego właściciela nie należał do najprostszych procedur. Można było spotkać różne ciężarowe odmiany ogórków, miedzy innymi takie jak tutaj na zdjęciu, skrzyniowe, kempingowe, a nawet jako ciężarówki przewożące łodzie. Do dzisiaj przedstawicieli różnych konwersji ogórków możemy spotkać w Paterku w muzeum komunikacji, będącym własnością Pana Artura Lemańskiego.
Author: Sławomir Kołodziej
driver
Comments: 5


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: