Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online:

Autosan H9-21 #ONT 4706

Details

NameAutosan H9-21
(Autosan) (Andoria 6CT107 125kW/170HP 6540cm3) (FPS Tczew S5-45(5)) 39/51 [1-0-1]
VIN750086
Build Number
Built1991
Scrapped
Owners
19912016PKS Olsztyn
Registration Numbers
Year Of Get Year Of Remove Registration Plate
1991ONT 4706
Other Information
Pierwsza rejestracja 19.12.1991

Sprzedany 7.09.2016

Photos

12 october 2005 - Olsztyn, ul. Szarych Szeregów x ul. Jagiellończyka.
Author: Michał Missima

4 may 2010 - Kętrzyn, ul. Sikorskiego.
Author: Piotr_B
Profesional
5 may 2011 - Olsztyn, ul. Lubelska.
Author: Pan M
driver
28 march 2014 - Nowe Włóki, gmina Dywity, powiat olsztyński. H9 wspina się po łuku w stronę Nowych Włók na kursie okrężnym Olsztyn-Olsztyn przez Spręcowo i Tuławki. To zdjęcie to dobra okazja do refleksji na temat transportu zbiorowego w północnych rejonach tejże gminy.

Gdy się tu sprowadzałem z Olsztyna (jakieś 5 lat temu), autobusów było całkiem sporo, pierwszy do miasta jechał na godzinę 8, ostatni powrotny był ok. 18:30 z Olsztyna. Szału nie było, ale gdy ktoś potrzebował skorzystać, to oferta była w porządku. Niestety, zaczęły się cięcia...

Na pierwszy ogień poszło wieczorne połączenie po 18. OK, prawdę mówiąc, tłumów ten autobus nigdy nie woził. Pewnie gdyby jechał z godzinkę później, to by chociaż zgarniał pracujących do 19. Oznaczało to, że ostatni powrotny był o 16:05. Zaczynało się robić nieciekawie, bo w razie spóźnienia zostawały autobusy do Spręcowa/Tuławek i kilkukilometrowy spacer lub łapanie stopa. ;) Jednocześnie ceny zaczęły rosnąć, z 5,90 od których zaczynałem jazdę (PKS miał monopol na trasie, więc słono sobie życzył za jazdę) do 7 zł obecnie.

W tzw. międzyczasie PKS został przejęty przez prywaciarza, Retail Provider. Od początku sprawa śmierdziała, jako iż firma zajmowała się... działalnością deweloperską. Było jasne, że PKS został przejęty dla wybudowania centrum handlowego na jego terenach (od razu pragnę zauważyć, że tereny olsztyńskiego dworca od dawna prosiły się o ucywilizowanie, więc budowa CH złym pomysłem nie jest), przy jednoczesnym cięciu kursów. Jakieś dwa lata temu połączenie o 16:05 zaczęło być obsługiwane coraz mniejszymi autobusami, aż w końcu zanikło całkowicie. Ostatni kurs na wieś: 15:15!

Jakieś 3 miesiące temu wycięto również drugi kurs poranny pozwalający na dojazd do miasta na 9 (wbrew pozorom dobrze obłożony, często miejsca stojące w H9 były zajęte). Obecnie Nowym Włókom pozostały 4 kursy (co do 2 nie jestem pewien, gdyż z nich nie korzystam): 6:53 do Olsztyna i 12:15(?), 13:55(?) i 15:15 na wieś. Ceny jak były wysokie, tak pozostały (dla przypomnienia - 7 zł, przy kursach do dalszego Biskupca za 3-4 zł), autobusy przyjeżdżają coraz bardziej rozklekotane (niestety era H9 powoli dobiega końca), albo nie przyjeżdżają w ogóle. Dodatkowo sprywatyzowany PKS zaczyna stroić fochy i co miesiąc słyszy się o kasacji wszystkich (sic!) lokalnych kursów w gminie Dywity.

Ostatnio jednak (#potwierdzoneinfo) gmina zaczęła dogadywać się z prywaciarzami, aby zastąpić kursy PKSu do Sętala, Nowych Włók i Tuławek. Na jednej z gminnych tras jeździ już Stepaniuk, wczoraj widziałem busika od tego pana również koło domu, więc chyba coś się jednak kroi... Oby było więcej kursów niż obecnie. :)

Jeżeli ktoś dotrwał do końca to serdecznie dziękuję za przeczytanie. Zdjęcie pożegnalne PKS Olsztyn na trasie przez Nowe Włóki. Podpinam pod losową H9, którą jeszcze spotykam na trasie.

Author: Konied Makevski

Comments: 10

31 march 2014 - Olsztyn, ul. Jagiellońska. Jeszcze w marcu było sporo lokalnych kursów olsztyńskiego PKS-u. Teraz lepiej nie mówić.
Author: Banan
edytor
18 april 2016 - Świątki, powiat olsztyński. Drugi z Autosanów PKS Olsztyn obsługujący przewozy szkolne na terenie gminy Świątki. Czegóż chcieć więcej, klamka, żwirówka, śmietnik i siedziba plebana w tle.
Author: Piotr_B
Profesional
Comments: 2