Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up


Büssing D2U #1344

Details

Name Büssing D2U
(Büssing) /Büssing D2U
VIN
Build Number
Built1959
Scrapped
Owners
19591974BVG Berlin
19741983MZK Warszawa
1983Muzeum Techniki Warszawa
Registration Numbers
Year Of Get Year Of Remove Registration Plate
1974?2715-WS
Vehicle Numbers
Year Of Get Year Of Remove Vehicle Number
195919741344 / BVG Berlin

Photos

22 july 1974 - Warszawa, plac Zwycięstwa. Na swoje zdjęcie nr 1000 (licząc wszystkie dodane) postanowiłem wybrać coś wyjątkowego. A zatem mamy przepięknego Bussinga D2U na wystawie "Panorama XXX-lecia PRL". Zdjęcie pochodzi z, absolutnie dziś nieosiągalnej, znakomitej książki Zdzisława Podbielskiego pt. "Wielka encyklopedia wytwórni samochodowych, tom I, A-D" wydanej około 20 lat temu przez wydawnictwo ADI-CAR. Pozostałe tomy nigdy nie ujrzały światła dziennego, a wielka szkoda. Jednak spora część treści brakujących tomów ukazała się w tygodniku Auto Motor Sport w latach 90-tych XX wieku.
Author: zadzior

Comments: 6

1984 - Warszawa

Zeszłym razem był Lublin to teraz coś dla stołecznych miłośników. Kolaż zdjęć Bussunga przed przekazaniem go do Muzeum Techniki. Autobus był tematem obszernego artykułu w ``Młodym Techniku`` 3/1984, a część numeru poświęcona była historii komunikacji miejskiej w Warszawie w latach 1919-1939 - załączam tutaj.
Jak tak sformatowane zdjęcie się nie nadaje, dajcie znać podmienię na jedno ujęcie czy coś, niemniej jednak ciężko będzie wycisnąć sensowną rozdzielczość z gazety sprzed prawie 40 lat ;)


Author: Me

Comments: 3

1989 - Warszawa, Muzeum Przemysłu - oddział Muzeum Techniki w d. fabryce Norblina przy ul. Żelaznej. Prace konserwacyjne piętrusa wykonywane przez studentów wydziału transportu PW. Niedługo potem autobus został pomalowany minią. Wpisana data jest umowna - nikt dokładnie nie pamięta kiedy to było;) Zdjęcie dodaję dla osób, które nie przeglądają "Przegubowca".
Author: interflug

Comments: 2

23 august 1998 - Warszawa, Muzeum Techniki przy ulicy Żelaznej. Zdjęcie z czasów gdy warszawski, zasłużony piętrus przypominał autobus. A tak w ogóle jestem zdziwiony, że nie było go jeszcze na TWB. P.S. Mogę dodać jego nowsze zdjęcia, ale to będzie bolało :/
Author: Libero

Comments: 17

4 april 2009 - Chlewiska, teren Muzeum Przemysłu i Techniki. Piętrus za bardzo nie ucierpiał na ponad 120km drodze przy przeprowadzce.
Author: Paweł_K

Comments: 9

24 january 2014 - Chlewiska, teren Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach (oddział Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie).

Głównym punktem odwiedzin tego muzeum miały być autobusy, które niegdyś stacjonowały w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej w Warszawie. Jak się później okazało pojazdy te są pochowane a jedynie można zwiedzać wystawy samochodów, wszelkiej maści maszyn (w tym maszyn do szycia) czy zabudowań dawnej huty. Dzięki wejściu na taras nad wielkim piecem udało się ujrzeć, choć namiastkę tego, po co tam pojechaliśmy. Wszystkie autobusy (i trolejbus) stoją w halach (przez szybę widoczna była przyczepa Moser) a piętrowy Büssing ze względu na swoje gabaryty został "zabezpieczony" w sposób widoczny na zdjęciu. Po licznych rozmowach z przemiłą panią (pracownicą muzeum) uzyskaliśmy jedynie informację, by cokolwiek dowiedzieć się o tych pojazdach i je zobaczyć, należy posiadać oficjalną zgodę na piśmie od dyrektora muzeum.

Author: kmk

Comments: 10


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: