Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online:


Thematical Photos

Jak nie robić zdjęć

Temat przewidziany dla zdjęć, na których są ewidentnie łamane ogólne zasady estetyki i kwalifikują się do zablokowania, ale mają pewne walory (np. historyczne), które uprawniają je do obecności na galerii.

Photos

1991 - Jak już rafwlkp wywołał temat "Pierwszymi autobusami Sindbada były 2 Jonckheere'y zakupione od firmy De Zigeuner z Diepenbeek w Belgii. Dopiero potem zaczęto kupować Setry." Niestety jest to jedyne znane mi zdjęcie tych wozów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Kuby.
Author: DAN
edytor
Comments: 10

2 april 1993 - Częstochowa, al. NMP. I na koniec zdjęcie z mojej ulubionej serii.
Author: straszny
newserlimiteredytordriver
Comments: 9

24 july 1995 - Przemyśl, ul. Wilsona / Jagiellońska. Pozwoliłem sobie na jeszcze jednego knota. Takie dobre miejsce sobie na fotki znalazłem, w dodatku na 9 do Medyki wyjechał jedyny tego dnia przegub - no i oczywiście się poldzisz wpakował!
Author: straszny
newserlimiteredytordriver
Comments: 10

24 july 1995 - Przemyśl, ul. Jagiellońska. Na pierwszym planie rewia mody lat 90., na drugim - popularny samochód lat 90., na trzecim - znak drogowy, a na kolejnym - jeden z czterech Ikarusów 260 kupionych z Kapeny. Sorki za tego knota, ale przyznaję że nie umiałem wtedy robić zdjęć, a poza tym Ikarus przyjechał z nienacka. ;-)
Author: straszny
newserlimiteredytordriver
Comments: 8

10 july 1996 - Tarnowskie Góry. Autobus do Żyglina zasłoniła swym korpusem babcia w sweterku.
Author: straszny
newserlimiteredytordriver
Comments: 5

10 july 1996 - Tarnowskie Góry. Nie pytajcie czemu nie poczekałem pięciu sekund, bo już nie pamiętam.
Author: straszny
newserlimiteredytordriver
Comments: 5

26 august 1997 - Wrocław. Świeży gniocio na starej ul. Powstańców Śląskich. Nie myślałem, że było tu oświetlenie wiszące.
Author: mzk804
newseredytor
Comments: 3

11 april 1999 - Wrocław, al. Hallera. Zdjęcie nie jest wysokich lotów, ale widać instalację kabla WN.
Author: mzk804
newseredytor
Comments: 1

11 april 1999 - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich. Zastodwójka na Klecinę.
Author: mzk804
newseredytor
Comments: 3

2000 - Gdańsk, zajezdnia Nowy Port. Skład 2x105N #1133+1134 (ex krakowskie #319+320). Autorem zdjęcia jest Krzysztof Wnuk-Lemański. Proszę wybaczyć koledze ucięcie pantografu ;) Fota no. 1850 :)
Author: Łukasz Kuczewski
edytor
Comments: 1

july 2001 - Krynica, dworzec autobusowy. Technicznie kompromitacja, ale historycznie rewelacja. Przerwa w obsłudze komunikacji miejskiej.
Author: lukaszwo

Comments: 5

july 2001 - Krynica, dworzec. Przerwa w obsłudze komunikacji miejskiej. Bardzo zależało mi na zdjęciu od strony drzwi i niestety słupek stał się bohaterem pierwszoplanowym. Piękny był ten wóz.
Author: lukaszwo

Comments: 3

2001 - Zakopane, dw. PKS. To była jedyna możliwość, by to zdjęcie powstało. Krok w prawo skończyłby się pod kołami Sanosa, krok w lewo - wywróceniem przechodniów, a i tak by się zdjęcia nie udało zrobić :D
Author: empi
limiteredytordriver
Comments: 2

11 may 2002 - Lublin.
Author: ET22-1008

Comments: 1

september 2002 - Bielsko-Biała, ul. Babiogórska. Jedyne zdjęcie tego berlieta, jakie posiadam.
Author: Paweł
edytor
Comments: 1

1 may 2003 - Katowice, ul. Ziołowa. Krótka historia przedniej atrapy tego wozu. W ciągu trzech miesięcy zmieniano/przemalowywano mu trzy razy przednią atrapę. Tutaj, całość wyglądała w ten sposób, że gdy zobaczyłem 2703 po raz pierwszy, byłem pewny, że jest to peera.
Author: palex

june 2003 - Oświęcim, wyjazd z ul. Przy Potoku. Zdjęcie technicznie nieciekawe, ale fakt pojawienia się na tej wąskiej uliczce autobusu PKS-u to niezła ciekawostka. Najprawdopodobniej kierowca podwiózł kogoś na pobliskie działki. Wjazd na ul. Zatorską był dla niego trochę mozolny - za wozem widać kłęby białego dymu, z którego stojąca tam rowerzystka na pewno nie była zadowolona.
Author: lukaszwo

Comments: 1

june 2003 - Pula, ul.Giardini.
Author: Podi

Comments: 7

22 july 2003 - Kędzierzyn-Koźle, ul. Świerczewskiego / Aleja Jana Pawła II. Wtedy nie oglądałem TWB i nie wiedziałe, że tak ze słupkiem się nie robi, ale czasu nie cofnę, żeby jeszcze raz zrobić. Odgrzebane w albumie. Jedyne foto z dobrze widoczną prawą burtą. Z dedykacją dla lukaszwo.
Author: DAN
edytor
Comments: 3

7 august 2003 - Lądek Zdrój, ul. Mickiewicza. Zdjęcie technicznie jest do niczego, dlatego wylądowało w odpowiednim temacie. Jednakże wrzucam, bo: jest wyłącznie jedno zdjęcie tego wozu, w innym malowaniu; bo są tu wszystkie oryginalne detale H9-35 i wreszcie ze względu na typowo PKSowy strój Pana Kierowcy :-D
Author: palex

Comments: 2

5 september 2003 - Wieluń, ul. Sieradzka. Nie dość, że zasłoniła obiekt to jeszcze wyrażała dezaprobatę wobec faktu fotografowania jej, jakże pięknej, facjaty ;) Nie mogłem się powstrzymać przed zamieszczeniem tej foty :)
Author: jacekso
newseredytor
Comments: 16

7 october 2003 - Warszawa skrzyżowanie ul. Filtrowej i Raszyńskiej. Konstal 13N 329+307 podczas przejazdu przez skrzyżowanie.
Author: Spawacz

Comments: 2

26 november 2003 - Starogard Gd., ul. Hallera. Myślałem, że dziadek zdąży przejść, ale jak na złość stanął przy tym przejściu.
Author: znawca
krzysztofedytor
Comments: 5

30 march 2004 - Bremen, Arsten. The terminus is exactly on the border of the city. The great wall of earth in the background is the A1 motorway between Hamburg and the Ruhr Basin. Behind it we have Lower Saxony already.
Author: straphan
edytor
11 april 2004 - Opole, zajezdnia MZK przy ul. Luboszyckiej. Kiepskie foto, ale najstarsze tego wozu i jedyne w tym malowaniu. Dokumentuje, że nie tylko #131 miał taką reklamę, jednak w wypadku #132 przetrwała krócej. W tle Mig #627.
Author: DAN
edytor
4 may 2004 - Przemyśl, ul. Jagiellońska. Skasowana w 2006, żadnego zdjęcia z tej strony nie miała.
Author: DAN
edytor
8 june 2004 - Jasło, ul. Kościuszki.
Author: jacekso
newseredytor
11 june 2004 - Cieszyn, Liburnia x Bobrecka. Kurde, gdyby nie ten kaszel to by było tak pięknie...
Author: Sadorg
edytor
Comments: 32

july 2004 - Wałbrzych, ul. Ludowa - zajezdnia. Data na oko - Ikarus niedługo przed zsyłką na Śląsk.

Zdjęcie nie jest najwyższych lotów, ale jest to jedno z pierwszych zdjęć autobusów jakie wykonałem. Pojazd na zdjęciu również jest dla mnie wyjątkowy, gdyż to właśnie nim jeździł mój tata w momencie rozkwitu mojego zainteresowania szeroko pojętym transportem, a to zainteresowanie jeszcze bardziej wzmogło się w momencie uzyskania dostępu do internetu. Sieć dała mi możliwość oglądania zdjęć autobusów poza moim podwórkiem, co zapoczątkowało również chęć uwieczniania wozów - najpierw rodzinnym aparatem analogowym, a z czasem pierwszą zakupioną cyfrową "małpką". Pierwsze zdjęcia były jak wszystko pierwsze - średnie, a nawet słabe, natomiast chęć udoskonalania warsztatu i możliwość poznania wspaniałych ludzi związanych z transportową fotografią zaowocowała 23.10.2006 r. otrzymaniem konta na upragnionym TWB - dziś mija równe 15 lat odkąd rozpocząłem swoją przygodę z fotografią komunikacyjną na łamach fotogalerii znanej wówczas pod adresem transport.wroc.biz a dziś phototrans.eu. Dodatkowo powyższe zdjęcie jest także tym publicznym z numerem 4000.

Dziękuję wszystkim, którzy przez te lata pomagali mi, oglądali moje zdjęcia, oceniali i sprawiali, że zainteresowanie transportem jak i fotografią rozwijało się. Dziękuję za wspólne wyjścia na zdjęcia, imprezy, wzloty, upadki. Dziękuję za te 15 lat.

Author: Adrian Henszel

Comments: 16

15 august 2004 - Trzebinia, zajezdnia Transgór. Kolejny knot z uratowanej uszkodzonej kliszy, dlatego wylądował w odpowiednim temacie. Wtedy jeszcze w reklamie SKOK-u (czego na zdjęciu nie widać, ubolewam z tego tytułu). Dokładnie rok później sfociłem go podczas końcówki małego NB. Jakby co to podmienie na coś innego.
Author: krzysiekz
edytordriver
Comments: 3

18 august 2004 - Chrzanów, ul. Podwale. No, od tyłu jeszcze fotki nie miał. ;) Ostatni w miarę nadający się na TWB historyczny knot. Jako ciekawostka, zdjęcie z 1986 roku jeszcze przed remontem w duńskim Rebus-ie (1996) (link).
Author: krzysiekz
edytordriver
25 august 2004 - Katowice, Ligota Akademiki. Czas na wybitnego knota. Ale pozwalam sobie dodać, bo widzę, że w gąszczu zdjęć tego pojazdu - nie doczekał się żadnego zdjęcia z tyłu przed wykonaniem naprawy głównej. Linia 912 nie kursuje dziś już pod szyldem KZK GOP. Jej kursy zostały "wessane" przez linię nr 12. W pojeździe zwracają uwagę białe poręcze (za wyjątkiem tych umieszczonych w drzwiach).
Author: palex

Comments: 5

15 september 2004 - Elbląg, al. Grunwaldzka.Linia zastępcza podczas remontu drogi i torowiska.Zdjęcie wykonał i udostępnił miłośnik komunikacji z Elbląga: "francuz", za co dziękuję.
Author: mateusz.el

Comments: 7

24 october 2004 - Chełm, Dworzec Komunikacji Prywatnej na Placu Kupieckim, w tle Klasztor OO Franciszkanów.Z góry przepraszam wszystkich oglądających że na zdjęciu są ludzie. Po pierwsze autobus uznałem za dość ciekawy (a odjechał pół minuty później). Ludzi trudno było przeprosić a kierowcy się spieszyło. Po drugie chciałem na zdjęciu uchwycić panoramę. Tak więc jeśli zdjęcie się nie spodoba proszę go nie blokować tylko napisać o tym w komentarzu POZDRAWIAM :) - autor
Author: 2250
newseredytorProfesional
Comments: 4

29 march 2005 - Ostrołęka, ul. 11 Listopada przed skrzyżowaniem z ul. Bogusławskiego. Przepraszam za tego czerwoniasa po prawej, wykadrowałem ile się dało (to jakiś z powiatu poznańskiego; jeszcze jaką minę zrobił na widok fotografującego...). Szkoda, bo z oddali widok byłby ciekawszy : / Lepszego zdjęcia #104 póki co nie mam.
Author: madve
edytor
1 april 2005 - Elbląg, ul. 1 Maja. Od kilku lat nie widać go na ulicach...
Author: Łukasz Kuczewski
edytor
Comments: 2

april 2005 - Dąbrowa Górnicza - os. Mydlice.
W Gdańsku wycofują Ikarusy, a w GOP-ie znikają oryginalne. Jednak gdyby nie systematyczne NG przegubów, nie byłoby czym jeździć.

Author: Gerhard

Comments: 3

21 may 2005 - Dąbrowa Górnicza - Pogoria, ul. Gwardii Ludowej.
Author: Gerhard

29 july 2005 - Opole, Aleja Przyjaźni. Karawan z przepalonym przodem. Jednak ze względu na niesamowitą urodę boku nie mogłem się powstrzymać.
Author: DAN
edytor
Comments: 3

16 august 2005 - Poznań, pętla PST, peron drugi.
Author: Podi

Comments: 6

24 august 2005 - Tychy, al. Piłsudskiego. Lokalizacja to strzał. A knot tylko na życzenie i z dedykacją dla Leszka Matuli.
Author: JacekM
newseredytor
Comments: 8

14 september 2005 - Banska Bystrica (SK), tr. Hradca Kralove.
Author: Jarosz
newseredytor
Comments: 5

16 october 2005 - Trzebinia, zajezdnia Transgór. Volviak miał do tej pory tylko jedno zdjęcie, w sumie to się nie dziwie, bo dość rzadko wyjeżdżał na linie - był głęboką rezerwą. Jako ciekawostkę dodam, że przez pierwsze 2 (?) lata #11 i #12 posiadały inne niż pozostałe, dość charakterystyczne malowanie (link). Szkoda, że tych wozów już nie ma. Wygodnie się nimi podróżowało.
Author: krzysiekz
edytordriver
Comments: 4

6 january 2006 - Piekary Śląskie - Osiedle Wieczorka, dworzec.

Takie tam zrobione kalkulatorem dokładnie 14 lat temu. Wtedy 6 stycznia nie był jeszcze świętem, dlatego 860 jeździ sobie w najlepsze :) Jest to zdjęcie z debiutu liniowego tego wozu w Świerklańcu (fajnie, że dodaje po 14 latach). Niestety wóz pomimo świeżo przeprowadzonej NG pojeździł niecałe trzy lata.

Author: Brzoza

7 march 2006 - Radom, ul. 1905 Roku. Będąc w Radomiu trzeba było zaliczyć ex. Warszawski autobus :) I jako dodatek za kierownicą pani Kierowniczka.
Author: Flash
driver
12 april 2006 - Wałbrzych, ul. Kolejowa. Knot jakich mało, ale lepszego się przez tyle lat tu nie doczekał.
Author: Adrian Henszel

18 april 2006 - Warszawa, ul. Puławska. Knotowate ujęcie tyłu tego sympatycznego stworzenia.
Author: JacekM
newseredytor
Comments: 11

2 may 2006 - Bydgoszcz, ul. Fordońska. Przystanek Wiślana.
Author: Mateusz Machel
driver
Comments: 3

6 june 2006 - Warszawa, rondo Wiatraczna. Trochę kaszana, ale nie udało się złowić go powtórnie.
Author: madve
edytor
6 june 2006 - Dąbrowa Górnicza - Ujesce, ul. Ujejska => Ząbkowice, al. Zwycięstwa.
Najprawdopodobniej w najbliższym czasie 298 podzieli los 290 i 1519. Ujdzie w tłoku czy przesada?

Author: Gerhard

Comments: 3

7 june 2006 - Berlin. Spandau. Gdy zrobilem to zdjęcie, wyskoczył driver i coś zaczął szwargotać, iż nie wolno robić fot. Powiedziałem sorry i poszedłem sobie. Niemcy są kulturalniejsi od naszych kierowców. Nasz by zaczął wrzeszczeć.
Author: Piotr_B
Profesional
Comments: 5

28 june 2006 - Elbląg, ul. Lotnicza. Zdjęcie fatalne, ale temu autobusowi nikt już więcej nie zrobi nawet takiego... :(
Author: Eli
edytor
Comments: 4

15 july 2006 - Dąbrowa Górnicza, ul. Korzeniec (objazd) 16 BIS.
Author: Gerhard

Comments: 1

19 july 2006 - Warszawa, ul. Słowackiego...
...jak widać. Numer autobusu wątpliwy, ale prawdopodobny. W zasadzie to mogłem wysłać dowolny portret, ale ta koncepcja chodziła mi po głowie już od dłuższego czsasu. Dodam tylko, że obróbka cyfrowa ograniczona została do lekkiego przykadrowania i lekkiej korekcji tonalnej... oraz podszarzenia okien na górze. Cała reszta jest dziełem aparatu. Warszawskie autobusy mają dość wdzięczne kolory, bo kontrastowe. Co do ustawień - czułość ISO 100, czas 1/40, przysłona f/9, ogniskowa zmienna - odpowiednik 35-80mm.
Smacznego telewizorku.

Author: Inqwizytor

Comments: 7

23 july 2006 - Zdaje się gdzieś w Pobierowie. Niestety lepsze i większe się nie uchowało, ale wóz nie miał zdjęcia to uzupełniam.
Author: Adrian Henszel

Comments: 1

26 july 2006 - Warszawa, skrzyżowanie al. Niepodległości i Nowowiejskiej.
Powinienem chyba napisać, że pierwsze zdjęcie tego wagonu na TWB ;)
A poza tym nic więcej niż tani "chuwit markietindody" czyli naświetlanie dokładnie takie samo jak przy zachodach słońca. Czyli priorytet przysłony (Av) + pomiar punktowy na światła. Daje to przy f/5.6 i ISO 100 czas 1/1250s. Dalej lekkie zwiększenie kontrastu na krzywych et voila. Tylko należy pamiętać, że takie zdjęcia tworzy w zasadzie światło odbite od powierzchni i krawędzi.

Author: Inqwizytor

Comments: 4

18 september 2006 - Opole, Pętla autobusowa, ul. Pużaka. Dodaje na prośbę Szymona (Gelenkbus). Niestety lepszego zdjęcia od przodu nie posiadam. Jeśli zdjęcie będzie nie do przejścia to mogę wymienić na zdjęcie od tyłu z dużego dystansu. Zdjęcie jest pierwszym zdjęciem ogórka z woj. opolskiego na TWB. Niestety ogórków u nas już nie ma:( Tylko wypożyczenia takie jak to mogą je do nas sprowadzić.
Author: HC

Comments: 11